Káva navyše

Autor: Monika Minárová | 16.1.2016 o 0:00 | (upravené 16.1.2016 o 13:07) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  576x

Dnes som si prečítala článok, ktorý ma veľmi zaujal. Minimálne stojí na zamyslenie sa nad tým, čo by sa stalo, keby to fungovalo aj na Slovensku.

Článok teda hovorí o tom, ako si návštevníci istej kaviarne objednali kávu ale zaplatili vždy dve aj tri navyše. Sledoval to nejaký človek, ktorý najskôr nechápal, o čo ide. Opýtal sa čašníka, ktorý mu povedal, aby sledoval a všetko sa dozvie.

Neskôr do kaviarne vstúpil starší muž v otrhaných šatách a opýtal sa čašníka, či nemá kávu navyše. Vtedy človek v kaviarni pochopil, že ide o istú dobročinnosť a ochotu ľudí pomôcť tomu druhému v núdzi. Tento zvyk sa vraj prvý krát objavil niekde v Taliansku a teraz je to už bežné na celom svete. A neostalo len pri káve, ľudia už platia aj za jedlo navyše. Toľko sa hovorí v článku.

Autor článku vyslovil otázku čo by sa stalo, keby sa tento zvyk dostal aj na Slovensko.

Áno, je to reálne aj u nás a je to forma pomoci pre tých, ktorí sa naozaj ocitli v núdzi. Ale ja si to na Slovensku neviem predstaviť. U nás sú ľudia naučení inak. Aj tí, ktorí to nepotrebujú by prišli lebo je to zadarmo. Teraz sa ozve určite veľa ľudí s tým, že všetkých hádžem do jedného vreca. Samozrejme som len zabudla dodať, že česť výnimkám. 

Pozrime sa na to aj z inej strany. Platy u nás sú nič moc a ceny sú tak vysoké, že bežná rodina si nedovolí občas zájsť do reštaurácie trebárs na obed. Nieto ešte platiť niečo navyše. Takže čo s toho vyplýva?

Snáď len toľko, že bude trvať ešte dlho, kým sa niečo podobné objaví aj u nás. Určite sa to už stalo aj u nás, ja nehovorím, že sme doteraz žili v jaskyni alebo o jednom rožku denne. Všetko je o peniazoch, ochote, snahe pomôcť druhým a hlavne je to v ľuďoch. Ako sa budú chovať v daných situáciách, ako sa budú chovať k sebe navzájom a ako budú ochotní pomôcť, keď to bude možné. 

Tak na záver ešte snáď myšlienka a výrok neznámej osoby:

,, Ak stretneš chodobného bosého človeka, daj mu svoje topánky. Ak ťa poprosí o jedlo, pozvi ho do svojho domu a rozdeľ sa s tým, čo máš. Ak o pár dní zistíš, že ťa okradli - nikdy viac to už neurob. ,,

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Trump sa stane 45. prezidentom Spojených štátov

Donald Trump sa v piatok 20. januára stane oficiálne 45. prezidentom USA.

PRIMÁR

Prečo sa vám oplatí skoncovať s cigaretami

Vypočítajte si na kalkulačke SME o koľko si skracujete život a koľko peňazí strácate.


Už ste čítali?